Organizační výbor opět ignoruje povinnosti.

AKMT Audio klub Moravská Třebová a jeho redaktoři zjistili, že opět organizační výbor z Autoklubu Moravská Třebová, pořadatel PAČR v kartingu pro rok 2017 HAZARDUJE se životy jezdců.

Kupodivu jsou to opět, dle zvláštního ustanovení pro 1. závod sezony, stejné osoby Jan Straka a Marcela Šípová. Tyto osoby dostali v souvislosti s nezabezpečením lékařské pomoci v roce 2016 od disciplinární komise pokutu a hned na prvním závodu PAČR v Chebu ukazují, že jim to bylo jedno a ponaučení si nevzali!!!

Horší na tom je, že tentokrát je to ignorováno i pod dozorem činovníků z Autoklubu ČR. Jedná se o schválený závod a činovníci AČR, jak Autoklub ČR tvrdí, garantují jezdcům dodržení všech sportovních předpisů, včetně lékařského zabezpečení jejich zdraví při tomto nebezpečném motoristickém závodu. Jedna z hlavních povinností hlavního sportovního komisaře a ředitele závodu, je kontrola dostupnosti rychlé lékařské péče na závodišti.

S majitelem jsme mluvili a sdělil nám, že pořadatel byl řádně seznámen s vybavením jeho sanitky, která je vybavená dle vyhlášky pro dopravní zdravotnickou službu (viz. majitelova webová prezentace) a pořadatel Autoklub Moravská Třebová souhlasil.

Majitel – dlouholetý (záchranář) řidič na záchrance a přítomná sestra také pracuje už dlouho na záchrance. Doktorku neznáme (možná je místní z Chebu). Osobně bychom se nebáli svěřit do péče těchto dvou záchranářů, jsou určitě zkušení.

Co by to bylo platné, pokud by nastala situace a ta nastat může v motoristickém sportu při PAČR v kartingu, a měli by sbírat těžce zraněného jezdce ohroženého na životě po závodišti a než by přijela rychlá z výjezdové základny, tak by mohlo být pozdě a veškerá jejich kvalifikovaná činnost s důvodu nedostatečného vybavení vozidla dopravní zdravotnické služby by mohla být marná.

To je zbytečné, aby jezdila takto vybavená  sanita dopravní služby odkudkoliv, neboť jedna taková sanita je na závodišti v Chebské kartareně zaparkovaná stále u plotu. Pokud jí obsadíme kvalifikovaným personálem záchranářů a lékařem a batohem první pomoci, tak to bude stejné!!! Opět by zasahovala naplno až přivolaná záchranná služba ze spádové základny. Pořád to někdo nechápe????? a bude se snažit šetřit peníze na úkor bezpečnosti závodníků. Činovníci Autoklubu ČR to budou stále jaksi přehlížet, aby to nemuseli řešit s pořadatelem a všichni budou doufat, že se nic nestane???

Tak jako tak, je to transportní sanita určená pouze pro převoz pacientů – ( bílé barvy) a rozhodně nesplňuje výbavou normu pro zdravotnický dohled při motoristickém podniku, kde je vyžadována výslovně záchranka v plné výbavě rychlé záchranné služby. Půjde v případě vážné nehody o minuty!!!!. Záchranka musí za každou cenu udržet pacienta naživu a dopravit ho nemocnice, pokud možno živého – to je hlavní úkol záchranky a proto musí být vozidlo k tomuto vybaveno, jinak by to nedávalo smysl a postačil by na trati doktor + záchranář s batohem pro první pomoc, protože by stejně volali záchranku.

Při motoristickém sportu musí počítat pořadatel s ohrožením jezdců na životech, proto předpis nařizuje záchranku na místě včetně lékaře – nebudeme čekat než dojede místní jiná záchranka ( se zákonným dojezdem do 20min max.), mohlo by být pozdě a nebo by mohlo být již zdraví jezdce nenávratně poškozeno, proto má být rychlá záchranná služba na trati!!!! a ne na mateřské základně. Zde odkaz na část zákona o zdravotnické záchranné službě.

Při motoristických závodech nemůže povinnosti pořadatele suplovat krajská záchranná služba!!! A pořadatel se nemůže spoléhat na včasný dojezd RLP!!!

Kdo si najme místo záchranky, pouze přepravní službu pro pacienty, je idiot!!!! A komu to nevadí, je druhý idiot!!!! Až nastane problém, tak budou všichni najednou chytří idioti!!!, ale mohlo by být pozdě!!! Tím zde nespochybňujeme odvedenou práci a kvalifikaci personálu sedícího v sanitce vybavené pouze pro přepravu pacientů na vyšetření k lékaři.

Je nutné čekat na prvního jezdce, který narve motokáru do bariery a budeme všichni čekat na příjezd spádové záchranky??!! (dojezd je ze zákona 20min.) Nebo za naše peníze, vybrané na nemalém startovném, má pořadatel povinnost zabezpečit naše okamžité kvalifikované ošetření ihned po vážné nehodě na trati. Jednou by mohlo jít o minuty. Navíc se jedná o schválený závod pod dozorem Autoklubu ČR prostřednictvím jejich činovníků.

Neradi bychom spochybňovali jakkoliv práci sportovní autority, ale ta je DELEGOVANÁ. Slovo činovník je odvozeno od slova činný, a v oficiální části závodu je činovník zastupující AČR garantem BEZPEČNOSTI pro závodníky!!!! tak jak garantuje Autoklub ČR svými prohlášeními. Pokud činovník netuší, že rychlá záchranná služba má vozidlo zásadně pouze ŽLUTÉ barvy a neví, jak to má vypadat v záchrance, nebo se tam nebyl ani podívat, tak bezpečnost jezdců IGNORUJE stejně jako pořadatel.

Startovné zaplatí všichni v plné výši, přičemž smluvní podmínky mezi jezdcem/soutěžícím a pořadatelem nebyly dodrženy, neboť se jedná o závody schválené, řídící se plnými bezpečnostními opatřeními ve prospěch jezdců. Zaplacením startovného vzniká mezi pořadatelem a soutěžícím smluvní vztah, jak je uvedeno v ročence. Zde evidentně nebyly dodrženy smluvní podmínky-zabezpečení rychlé záchranné služby na trati a jezdci byli vystaveni obrovskému nebezpečí z prodlení příjezdu spádové rychlé záchranné služby.

S tím koresponduje i plná náhrada za práci činovníků, kteří mimo jiné jsou povinni garantovat – KONTROLOVAT zabezpečení bezpečnosti ve prospěch jezdců, které dodává pořadatel pro jezdce na PAČR. Pokud dohlížející sportovní autorita nedbá svých povinností, tak se tímto dopouští protiprávního jednání, neboť ignorování sportovních řádů na schváleném závodu z hlediska bezpečnosti účastníků je delikt hodný disciplinárnímu řízení s výsledkem zákazu činnosti. Vzpomeňme si na neblahý Lopeník!!!.


Na PAČR v kartingu bude nutné brzy změnit přílohu ROČEKY FAS, číslo 7-závazný-předpis-pro-lékařské-zabezpečení. Nikdo totiž nechápe význam slova závazný. 

Oprava bude znít takto ,, slovo závazný, nahraďte slovem nezávazný,,.


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien