5 věcí, které dělají jen hloupí lidé

AKMT – AUDIO KLUB MORAVSKÁ TŘEBOVÁ dnes narazil na jedenu zajímavou studii na téma:

,,5 věcí, které dělají jen hloupí lidé,,

Celkem nás to zaskočilo, to nemůže být náhoda. Domníváme se, že takové lidi zná snad každý z Vás. Pokud se identifikujete, nebojte se, není to nebezpečné a dá se to léčit. Ze studie plyne, že se jedná o diagnozu. Odkaz s popisem studie této diagnozy je na konci článku – zajímavá studie, nese název Dunning-Kruger efekt.


PRVNÍ VLASTNOST: Viní druhé za vlastní chyby
Pouze chytrý člověk dokáže uznat, že neměl pravdu, a převzít zodpovědnost za své chyby. Naopak hloupý člověk vinu nikdy nepřizná a bude vždy ukazovat na druhé. Pokud se tedy ve vašem životě přihodí cokoli, nebojte se přiznat si pravdu. Už staré přísloví říká, že z chyb se člověk učí.


DRUHÁ VLASTNOST: Vždy musí mít pravdu
Inteligentní lidé dokážou během argumentu porozumět druhé straně, emočně se do ní vžít, odhadnout situaci a podle toho postupovat dál. Naopak hloupí lidé se budou handrkovat, i když nemají pádné argumenty. Zároveň si nepřipustí, že jejich oponent by mohl být chytřejší. Tento jev má dokonce jméno a nazývá se Dunning-Kruger efekt.


TŘETÍ VLASTNOST: Při konfliktu reagují agresivně
Samozřejmě že i chytrý člověk se může někdy naštvat. U méně inteligentních lidí je ale zloba a agrese častá emoce. Zvlášť pokud něco není podle nich. Vědci během 22 let sledovali desítky rodin a dokázali, že nízké IQ a neochota řešit věci v klidu spolu velmi úzce souvisí.


ČTVRTÁ VLASTNOST: Ignorují potřeby druhých
Chytří lidé se dokážou vžít do pozice druhého a porozumět jeho názoru. Studie dokazují, že inteligentní lidé umí dávat bez toho, aby očekávali zpět. Také jim nevadí pomáhat druhým – a nemusí se pouze jednat o jejich blízké. Hloupí lidé jsou naopak sobečtí a nedokážou pomoct nikomu jinému než sami sobě.


PÁTÁ VLASTNOST: Myslí si, že jsou lepší než ostatní
Inteligentní lidé se snaží pomáhat a motivovat ostatní k úspěchu. Hloupí lidé se naopak snaží všechny kolem sebe pomlouvat, aby působili chytřeji. Také se velmi často považují za nadřazené a rádi soudí. Studie dokázaly, že lidé s nižším IQ první vynesou soud, jsou homofobní a mají sklony k rasismu.


 Odkaz na studii Dunning-Kruger efektu

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien